ایران دارنده بیش از 100 نوع سنگ بی نظیر در دنیا

به گزارش باب اسفنجی، مهدی ملک زاده با اشاره به اینکه این سنگ ها با کیفیت بسیار بالا فقط در معادن ایرانی وجود دارد، اضافه نمود: به دلیل نبود بازاریابی مناسب برای این سنگها که متقاضیان خارجی نیز دارد مانع از صادرات فرآوری شده آنها به بازار های جهانی می گردد.

ایران دارنده بیش از 100 نوع سنگ بی نظیر در دنیا

به گزارش تجارت نیوز، وی با بیان اینکه صادرات فرآوری سنگ ها، 5 برابر صادرات خام آنها درآمد ارزی برای کشور دارد گفت: هزینه تمام شده فرآوری سنگ ها در ایران 30 درصد بیشتر از کشور چین است که این دلیل دیگری برای صادرات سنگ بصورت خام است.

رئیس ­اتحادیه سنگ بر و سنگ تراش با اشاره به فرسودگی تجهیزات و دستگاههای سنگ تراشی و سنگ بری ادامه داد: این صنعت می تواند اشتغال زایی قابل توجهی در کشور ایجاد کند اگر بتوان بازارهای صادراتی برای محصولات آن فراهم کرد.

ملک زاده با بیان اینکه سنگ های ایرانی بصورت خام صادر و پس از فرآوری در چین،­ ترکیه و ایتالیا با نام آن کشورها صادرات مجدد می گردد گفت: حضور در نمایشگاه های جهانی یکی از بهترین روش های عرضه سنگ ایران در بازار های جهانی است که متاسفانه برای حضور فراوری کنندگان حمایتی وجود ندارد.

وی با اشاره به واردات سنگ قبر از چین اضافه کرد: سنگ نما و کف نیز از ترکیه و ایتالیا وارد کشور می گردد.

ملک زاده رونق صنعت سنگ را سبب فعال شدن بیش از 10 نوع صنعت اعلام نمود و ادامه داد: ایران از لحاظ ظرفیت معدنی در رتبه نخست ­­جهان قرار گرفته است اما سهمی در صادرات سنگ فرآوری شده ندارد.

منبع: صداوسیما

منبع: تجارت نیوز

به "ایران دارنده بیش از 100 نوع سنگ بی نظیر در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران دارنده بیش از 100 نوع سنگ بی نظیر در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید