(عکس) تماشای نئو وایز درخشان ترین ستاره دنباله دار را از دست ندهید

به گزارش باب اسفنجی، نئو وایز یکی از معدود ستاره های دنباله داری است که با چشمان غیر مسلح قابل رویت است و با توجه به اینکه بازگشت آن هزاران سال دیگر طول می کشد پس نباید فرصت مشاهده آن را در یک هفته آینده از دست داد.

(عکس) تماشای نئو وایز درخشان ترین ستاره دنباله دار را از دست ندهید

به گزارش ایرنا، نئو وایز (NEOWISE) یک ستاره دنباله دار است که برای چند هفته در ماه ژوئیه (تیر و مرداد امسال) با چشمان غیرمسلح و روشنتر از همیشه قابل رویت است؛ این ستاره نخستین دنباله دار قابل رویت سال 2020 میلادی است که روز های اخیر از سفر خود در مقابل خورشید بازگشته و روشنتر از قبل در آسمان بویژه برای ساکنان نیم کره شمالی زمین قابل رویت است.

رصد خوب دنباله دار ها با چشم غیر مسلح پدیده بسیار نادری است که شاید تنها چند بار در طول عمر هر کسی اتفاق بیفتد و بر اساس گزارش سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، این ستاره یکی از معدود دنباله دار های قرن بیست و یکم بوده که با چشم غیر مسلح رصد شده است.

یک پژوهشگر نجوم با بیان اینکه نئو وایز ابتدا در آسمان صبحگاهی قابل مشاهده بود، گفت:، اما اکنون این ستاره دنباله دار در آسمان شامگاهی قابل رویت می باشد و علاقه مندان می توانند 20 دقیقه پس از غروب خورشید آن را رویت کنند.

این ستاره دنباله دار را چگونه رصد کنیم؟

برای رویت این ستاره دنباله دار باید با نگاه کردن به منطقه شمال غرب در آسمان آن و جستجوی صورت فلکی دُب اکبر (هفت ستاره که به شکل یک ملاقه است) کاسه ملاقه که چهار ستاره به شکل مستطیل است را پیدا کرده و سپس صاف به سمت افق نگاه کرد تا بتوان این ستاره را حتی با چشمان غیر مسلح تماشا کرد.

این کارشناس مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان با تاکید بر اینکه برای رویت این دنباله دار باید از فضا های شهری آلوده و همراه با گرد و غبار و دود دور شد، گفت: تا یک هفته آینده شرایط رصدی خوبی برای تماشای نئو وایز وجود دارد، اما پس از آن و با گذر زمان، نور این ستاره کاهش می یابد و رصد آن دشوارتر می شود.

وی بیان کرد: حدود 25 سال گذشته چنین دنباله دار پر نور و درخشانی را نداشتیم که با چشم غیر مسلح نیز قابل رویت باشد.

این ستاره دنباله دار برای نخستین بار در روز بیست و هفتم مارس (چهارم فروردین 99) زمانی که در حال گذر در مقابل خورشید بود، توسط تلسکوپ فضایی نئو وایز (NEOWISE) کشف شد؛ در آن زمان ستاره شناسان تصور می کردند که این دنباله دار نیز سرنوشتی مشابه ستاره های دنباله دار دیگر مانند ATLAS و SWAN پیدا خواهد کرد و در سفر خود از مقابل خورشید گرم شده و از هم پاشیده می شود، اما طبق اعلام ناسا نئو وایز از گذر نزدیک خود از مقابل خورشید جان سالم بدر برده است.

برخی کارشناسان بیان کرده اند که حدود هفت هزار سال طول می کشد تا این دنباله دار بازشود بنابراین توصیه کردند که علاقه مندان فرصت رصد این ستاره درخشان دنباله دار را از دست ندهند.

دنباله دار یک گلولهٔ برفی کیهانی است که از گاز های منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته شده و تقریباً به اندازهٔ یک شهر کوچک است؛ ساختار دنباله دار شامل سه بخش هسته، گیسو و دُم است. هسته، بخش مرکزی آن بوده و از گرد و غبار، گاز و یخ ساخته شده است. وقتی که دنباله دار نزدیک خورشید می شود، یخ های موجود در هستهٔ آن تبخیر و تبدیل به ابر بزرگی پیرامون دنباله دار می شود که گیسو نام دارد؛ وقتی دنباله دار ها به خورشید نزدیک می شوند، سطوح یخی آن ها نیز تبخیر شده و مقدار زیادی از گاز و گرد و غبار آن ها فرار می کند و دُم های بسیار بزرگی شکل می گیرد که دیدنی و قابل توجه است.

منبع: فرارو

به "(عکس) تماشای نئو وایز درخشان ترین ستاره دنباله دار را از دست ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(عکس) تماشای نئو وایز درخشان ترین ستاره دنباله دار را از دست ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید