کره ماه تحت پوشش اینترنت 4G قرار می گیرد

به گزارش باب اسفنجی، بازگشت ناسا به ماه که برنامه ریزی آن برای سال 2024 صورت گرفته است قرار است با اینترنت همراه باشد. با همکاری نوکیا و ناسا، کره ماه تحت پوشش اینترنت 4G قرار می گیرد.

کره ماه تحت پوشش اینترنت 4G قرار می گیرد

به گزارش باب اسفنجی، بدین ترتیب مسافرانی که در آینده به ماه سفر می نمایند؛ قادر به عکاسی از سوژه های موردنظر خود و انتشار آن ها در شبکه های اجتماعی خواهند بود.

پیشتر برایتان از پروژه بازگشت به ماه ناسا گفته بودیم. ناسا مدتهاست که در حال برنامه ریزی برای این بازگشت است. این پروژه که بر اساس برنامه ریزی ناسا در سال 2024 عملی خواهد شد قرار است که با تهیه انواع زیرساخت ها در کره ماه همراه باشد.

حال و بنابر آخرین اخبار ناسا با همکاری کمپانی نوکیا میکوشد تا کره ماه را به اینترنت 4G مجهز کند. این آژانس فضایی اخیرا اعلام نموده مسئولیت راه اندازی پوشش شبکه سلولی 4G LTE در کره ماه را به نوکیا خواهد سپرد و برای آماده سازی مقدمات اینکار هم 14.1 میلیون دلار به شرکت فنلاندی پرداخت خواهد نمود.

جیمز رویتر، از مدیران ناسا هدف از راه اندازی شبکه مذکور در ماه را برقراری ارتباط بهتر بین ساکنان این کره و فضانوردانی بیان کرد که روی سطح آن در حال اکتشاف خواهند بود. علاوه بر این امکان ارتباط بهتر ناسا با فضاپیما ها نیز فراهم خواهد شد:

نوکیا با دریافت بودجه از ناسا روش های استفاده از فناوری های زمینی برای ایجاد ارتباط قابل اتکا و پر سرعت در ماه را آنالیز خواهد نمود.

در بسیاری از ارتباطات فضایی از شبکه های آنالوگ استفاده می گردد، اما 4G مزیت های بسیاری دارد، برای مثال از نظر مصرف انرژی بهینه تر بوده و امکان ارسال مقادیر بیشتری از داده را بین کاوشگر ها و ایستگاه ماژول اتوماتیک فراهم می نماید.

این قرارداد بخشی از بودجه 370 میلیون دلاری صندوق آرتمیس ناسا است که برای توسعه فناوری های سفر به ماه و مریخ بکار خواهد رفت. ناسا پیشتر اسامی 14 شرکت کوچک و عظیم دیگر را هم که شانس دریافت یاری هزینه برای توسعه فناوری های فضایی داشتند اعلام نموده بود، اما بیشتر این بودجه هنگفت به شرکت های شناخته شده مثل اسپیس ایکس و ULA تعلق خواهد گرفت.

مدیر ناسا جیم بریدنستاین در یک پخش زنده گفت: ما به سیستم های نیروگاهی احتیاج داریم که بتوانند مدت طولانی در سطح ماه دوام بیاورند، و به قابلیت سکونت در سطح زمین احتیاج داریم.

این سیستم می تواند از ارتباطات سطح ماه در فواصل بیشتر، افزایش سرعت و قابلیت اطمینان بیشتر نسبت به استاندارد های فعلی پشتیبانی کند. ما می خواهیم زیرساخت هایی در [ماه]ایجاد کنیم ... که می تواند یک مشارکت بین المللی را برای عظیمترین، گسترده ترین، متنوع ترین ائتلاف فراگیر محققان و کاوشگران در تاریخ بشر فراهم سازد.

پیش تر و در جریان ماموریت های پیشین آپولو مهندسان ناسا ناچارا بایستی به ارتباطات رادیویی مبتنی بر ایستگاه های پایه، رله ها و شبکه ای از فرستنده ها بسنده می کردند؛ بنابراین دانشمندان معتقدند که استفاده از فناوری 4G احتمالا به ارتقاء کارآیی سیستم ها یاری خواهد نمود.

رویترز همچنین اضافه کرد که این سیستم برای فضاپیما ها نیز گسترش می یابد. با بودجه ناسا، نوکیا آنالیز خواهد نمود که چگونه می توان فناوری زمینی را برای محیط ماه و پشتیبانی از ارتباطات قابل اعتماد و با سرعت بالا اصلاح کرد.

اولین باری که نوکیا پروژه مشابه به این پروژه را آغاز کرد چند سال پیش بود. متأسفانه، برنامه های قبلی برای آزمایش این فناوری بر روی ماه هرگز عملی نشد، زیرا تنظیمات پرتاب برای سال 2019 هرگز اتفاق نیفتاد و اندکی بعد یکی از شرکت های همکار با نوکیا اعلام ورشکستگی کرد.

یک سوال:

در تبلیغات مربوط به شبکه 5G مشخصا اعلام می گردد که این فناوری در مقایسه با شبکه نسل 4 سریع تر است؛ لذا اکنون این پرسش مطرح می گردد که چرا ناسا از فناوری 5G استفاده نمی نماید؟

در پاسخ به این سوال بایستی اظهار داشت که بعضی اشکال فناوری های 5G احتمالا قادر به پیمایش مسافتی طولانی تر نسبت به تکنولوژی 4G نبوده و در حال حاضر لزوما گزینه ایده آلی به شمار نمی ر وند. در هر صورت ایجاد امکان برقراری ارتباط هنگام حضور در فضا یقینا نوعی پیشرفت تکنولوژیک شگفت انگیز محسوب می گردد؛ بنابراین صرفنظر از به کارگیری فناوری های 5G یا 4G چنین تحولی کماکان چشمگیر به نظر می رسد

منبع: فرارو

به "کره ماه تحت پوشش اینترنت 4G قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره ماه تحت پوشش اینترنت 4G قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید