گام اول از خط دوم آبرسانی به شیراز به بهره برداری رسید

به گزارش باب اسفنجی، همزمان با سالروز میلاد حضرت امام رضا (ع) طرح های گام نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درود زن و فاز اول آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان پنجشنبه 12 تیر با حضور از راه دور رئیس جمهوری و وزیر نیرو در قالب پویش الف - ب- ایران به بهره برداری رسید.

گام اول از خط دوم آبرسانی به شیراز به بهره برداری رسید

به گزارش باب اسفنجی به نقل از ایرنا، وزیر نیرو در آیین ویدئوکنفرانس بهره برداری از گام نخست خط دوم آبرسانی به شیراز با بیان اینکه اجرای این طرح اطمینان بخش تامین آب شرب سالم و بهداشتی در سال های پیش رو است، گفت :کلان شهر شیراز در سال های گذشته در معرض تنش آبی بود و سال 98 تا آستانه جیره بندی آب پیش رفت.

رضا اردکانیان ادامه داد: اکنون میزان شهرهای برخوردار از آب در کشورمان هم سطح با شهرهای کشورهای صنعتی است و 99.9 درصد از شهرهای کشور از آب سالم بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه 82.5 درصد از مناطق روستایی کشور هم از آب شرب سالم بهره مند هستند، اضافه نمود :دولت تدابیر ویژه برای توسعه آبرسانی به مناطق روستایی دارد.

  • افتتاح سی و هفتمین تصفیه خانه آب

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه تصفیه خانه آب شیراز نیز امروز افتتاح می گردد، ادامه داد :این طرح سی و هفتمین تصفیه خانه آب در دولت تدبیر و امید است که افتتاح می گردد تا سرانجام دولت شمار تصفیه خانه ها به 54 خواهد رسید. به عبارت دیگر در کمتر از هر 2 ماه یک تصفیه خانه آب در کشور راه اندازی شده است.

رئیس جمهوری و وزیر نیرو در این آیین که در قالب پویش الف - ب- ایران سامان یافته، سه طرح عمرانی را در حوزه آب و فاضلاب در استان فارس افتتاح کرد، این طرح ها شامل گام نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن، آبرسانی به شهر سعادت شهر و تصفیه خانه فاضلاب شماره دو شیراز است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس نیز در حاشیه بهره برداری از این طرح ها اظهار کرد: برای انتقال آب مورد احتیاج بخشی از کلان شهر شیراز طرح انتقال آب از سد درود زن در قالب خط دوم مطالعه و سپس اجرای خط دوم آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن با استفاده از توان شرکت های داخلی آغاز شد. عملیات اجرایی این طرح در سال 90 آغاز شده، این طرح شامل خط لوله، ایستگاه افزایش فشار، ساخت مخازن سه گانه، حفرتونل به طول 5 کیلومتر می باشد که علی رغم مسائل موجود با جدیت دنبال شده و اکنون گام نخست این طرح به ظرفیت 750 لیتر بر ثانیه آماده افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

حمیدرضا دهقانی اضافه نمود :براساس برآورد روز این ابر پروژه تا به امروز هزینه ای بیش از 10 هزار میلیارد ریال در برداشته و امید می رود با تامین اعتبارات مورد احتیاج باقی مانده بتواند در اسرع وقت با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد. 324 هزار نفر با راه اندازی این پروژه تحت پوشش آبرسانی قرار خواهند گرفت.

وی اضافه نمود :از ویژگی های خاص این خط، ظرفیت بالا و اجرای آن در ارتفاعات سخت گذر در بخشی از جهت بود که سبب احداث یک باب ایستگاه افزایش فشار در مقیاس عظیم شده است و در بخشی دیگر از جهت تونلی به طول 5 کیلومتر با شرایط خاص احداث شد.

  • بهره برداری از طرح آبرسانی به سعادت شهر

دهقانی ادامه داد :گام نخست طرح آبرسانی به شهرهای سعادت شهر و ارسنجان نیز که از سال 95 آغاز و شامل آبرسانی به سعادت شهر است، سالانه یک میلیون و 200هزار مترمکعب آب شرب این شهر را تامین می نماید. این طرح هزینه ای بالغ بر 39 میلیاردتومان در برداشته است.

به گفته وی، برای افتتاح گام دوم این طرح که آبرسانی به ارسنجان است، احتیاج به 50میلیارد تومان اعتبار است که تا سرانجام سال 99 در صورت تامین اعتبار این طرح نیز افتتاح خواهد شد.

65 نفر به صورت مستقیم 130 نفر به صورت غیرمستقیم در این پروژه مشغول به کار بوده اند. 110 هزار نفر از مردم سعادت شهر با بهره برداری از این پروژه از نعمت آب برخوردار شدند.

بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شماره دو شیراز نیز روز پنجشنبه آغاز شد، با افتتاح این طرح بالغ بر 100هزار مترمکعب پساب در طول شبانه روز به ظرفیت این تصفیه خانه اضافه و در حدود 180 هزار خانوار شهر شیراز از این طرح بهره مند خواهند شد.

از ابتدای آغاز پروژه های فاز اول خط دوم آبرسانی به شیراز و فاز اول آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان برای حدود 1700 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "گام اول از خط دوم آبرسانی به شیراز به بهره برداری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام اول از خط دوم آبرسانی به شیراز به بهره برداری رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید